Регионална молитва се проведе в столицата

На 31 май 2026 г. в столичната църква „Вяра“ се проведе Регионална обща молитва за София и региона. Срещата събра вярващи от различни евангелски църкви и деноминации, обединени от желанието да се молят за столицата, за семействата, за църквите, за младото поколение и за бъдещето на България.

Събитието започна в 17:00 ч. в сградата на църквата на ул. „Бачо Киро“ 21. Организаторите подчертаха, че молитвената вечер е отворена за християни от всички църковни общности в София и региона. Основният акцент беше върху нуждата Божият народ отново да се събира в единство, смирение и обща молитва за духовното състояние на града и страната.

Особено значение на срещата придаде фактът, че тя се проведе на Петдесетница – деня, в който Светия Дух е излян върху учениците и се ражда новозаветната Църква. Именно тази връзка между празника и молитвеното събиране беше сред водещите теми на вечерта. Участниците се молиха Бог отново да излее Духа Си върху Своя народ, да съживи Църквата Си, да донесе духовно пробуждане в София и България, да изцелява, освобождава и спасява, както и да издигне поколение от хора, които искрено Го търсят.

Молитвената среща беше предназначена не само за присъстващите на място. Тя беше излъчвана на живо чрез каналите на Общо движение за братолюбие във Facebook, както и през страницата molitvabg.org. Така в общото време на молитва можеха да се включат и хора извън София.

В основата на събитието стоеше убеждението, че когато вярващите се събират в единство и молитва, Бог действа сред Своя народ. Организаторите насърчиха участниците да бъдат част от вечер на поклонение, духовно единство и общо търсене на Божието присъствие.

Молитвената вечер беше свързана и с думите от II Летописи 7:14: „Ако Моите люде, които се наричат с Моето име, се смирят и се помолят… тогава Аз ще чуя от небето.“ Този библейски текст очерта основното послание на събитието – призив към смирение, молитва и духовно обновление.