В края на октомври Сеул стана сцена на едно от най-представителните събития в историята на евангелското движение. Четиринадесетото Общо събрание на Световния евангелски алианс (СЕА) събра близо хиляда делегати от 124 държави под мотото „Благовестието за всеки“. Петдневният форум, провеждан веднъж на шест години, обедини водачи от всички континенти с визия Благата вест да достигне до всеки човек по света до 2033 г. – годината, която символично ще отбележи две хилядолетия от смъртта и възкресението на Христос.
Още от първия ден атмосферата в църквата домакин „Саранг“ беше едновременно празнична и молитвена. Над пет хиляди корейски вярващи се присъединиха към международните делегати, превръщайки срещата в съвместно поклонение. Хор от четиристотин певци и оркестър от сто инструменталисти водеха хвалението, а молитви и песни на десетки езици отразяваха единството на световното Христово тяло. „Благодатта, която получихме от Господа, е толкова голяма, че искаме да я споделим със света“, каза пастир Джон Оу, домакин на събитието.
Основните теми в Сеул се движеха по три линии: разпространението на Евангелието до всеки човек; единството на вярващите в евангелското движение; и отговорността на Църквата да се застъпва за страдащите и уязвимите. Говорителите напомняха, че Благовестието не е само послание за личното спасение, а и сила, която премахва разделенията между хората. В цитат от Ефесяни 2:13-18 отекна сърцевината на визията: „Той е нашият мир, Който направи двата отдела едно.“
Джейсън Мандрик от организацията Operation World представи глобална картина на евангелското движение днес. По негови данни, световната евангелска общност е около 650 милиона души, като над 70 процента от тях живеят в Африка, Азия и Латинска Америка. „Тежестта на християнството се е преместила към Глобалния юг – каза той. – Това не е упадък на Запада, а разцвет на нови центрове на вярата.“ Тази промяна поставя на дневен ред въпроси за обучението на нови водачи в места като Афика, споделянето на ресурси от страна на Европа и Северна Америка и изготвянето на нови модели за партньорство между църквите.
Събранието включваше 23 тематични панела, които разглеждаха широк спектър от въпроси: от ученичеството на работното място до етиката на изкуствения интелект, от грижата за творението до помирението между враждуващи общности. Сред обсъжданите теми бяха изследването на библейска грамотност и нуждата от разпространението на библии, защитата на живота, правата на жените, помощта за мигранти и сираци, както и трафикирането на хора в съвременния свят.
Третият ден беше посветен на застъпничеството за страдащите. Доклади очертаха тревожната картина на гоненията срещу християни: през 2024 г. в Африка са регистрирани 35 от общо 121 въоръжени конфликта в света, вследствие на които 45 милиона души са били разселени, от които 16 милиона християни. В отговор СЕА стартира молитвената инициатива „Rise Up Africa“, целяща духовно възстановяване на континента чрез постоянна ходатайствена молитва.
Сред участниците се открояваха представители на организации като Отворени врати, Tearfund, Обединени библейски дружества, Global Generosity Network и Компас. Техни говорители подчертаха нуждата църквите да се превърнат в убежища – общности на приемане и изцеление, където срамът от преследването се преобразява в свидетелство за Божията вярност.
Кулминация на събранието беше официалното встъпване в длъжност на д-р Ботрус Мансур – новия генерален секретар на Световния евангелски алианс и първия водач от Близкия изток в почти двувековната история на движението. Роден в Назарет, юрист по образование, основател на баптистка църква и директор на единственото признато евангелско училище в Израел, Мансур е познат с работата си за религиозните свободи и междурелигиозния диалог. „Единството е дълбоко вкоренено в служението и молитвения живот на Исус – каза той. – В моя роден град Назарет, където Божият Син за първи път е възвестил Добрата вест, както и чрез последната Му молитва преди кръста да бъдем едно – ето къде се връщаме към истинския смисъл на думата евангелски. Ние сме призвани да бъдем носители на Благата вест.“
Новият генерален секретар постави акцент върху ученичеството и единството като път към изпълнение на Великото поръчение. Той се ангажира да укрепва националните и регионални евангелски алианси и да продължи застъпничеството на СЕА за свободите на вярата и убежденията. „Божието царство трябва да бъде видимо в нашите семейства, на работните ни места и в нашите общности – заяви Мансур. – Когато живеем с милост и правда, ние правим Христовото управление видимо и разпознаваемо.“
На работната част на асамблеята беше избран нов Международен съвет на СЕА, включващ представители от всички континенти. Европа е представена от д-р Райнхарт Шинк, генерален секретар на Немския евангелски алианс. Председател стана д-р Годфри Йогараджа от Шри Ланка, известен със своята работа в сферата на човешките права.
Вечерните събрания бяха белязани от силните проповеди на д-р Рик Уорън, автор на книгата Целеустременият живот и водач на движението „Да завършим задачата“. Той насочи вниманието към 2033 г. като възможност за възобновена отдаденост към Великото поръчение. В първото си слово Уорън припомни петте измерения на Христовата мисия: да проповядваме Благата вест, да изграждаме ученици, да изцеляваме страдащите, да се молим непрестанно и да съграждаме Неговата църква.
Ден по-късно той говори за модела на първата църква от книгата Деяния, „църквата в най-добрата ѝ форма“ – единна, молеща се, споделяща и щедра. „Силата на църквата не е в нейните структури, а в общността, която обича и служи – каза той. – Едва когато вярващите действат заедно с любовта и ревността на първата църква, Великото поръчение може да бъде изпълнено докрай.“
Форумът приключи с призив за единство, ученичество и сътрудничество между църквите в света, но и с ясно съзнание, че Европа, макар и все по-секуларизирана, остава мост между корените на християнството и новите центрове на вярата. Участниците споделиха усещането, че бъдещето на евангелското движение по света е многоезично и многоцветно – безпрекословно основано на Писанието, развивано в условията на общностно споделена вяра и целенасочено фокусирано върху съработничество за благовестие и ученичество.
„Всичко дължим на Бога. Тук съм не заради себе си, а за да служа – наблегна в заключителното си изказване д-р Мансур. – Успехът на нашето движение не може да бъде задача на един човек. Ще вървим напред заедно, обединени от една и съща мисия.“
С тази увереност Световният евангелски алианс влиза в нов етап от своята история – с поглед към 2033 г., с обновено посвещение за единство, благовестване и изграждане на ученици на Христос във всяка част на земята.
