ПРЕС СЪОБЩЕНИЕ
до: представители на българските медии
София, 2 юни 2025 г.
Обединени евангелски църкви с нов председател: Благовест Николов
На 31 май 2025 г. в София се проведе редовно общо събрание на Обединени евангелски църкви (ОЕЦ) в България. Събитието беляза важна промяна в ръководството на организацията: след осем години начело пастир Румен Борджиев се оттегли от поста председател. За негов наследник беше избран пастир Благовест Николов.
Благовест Николов е роден през 1957 г. в Асеновград. Завършва Лесотехническия институт в София, а по-късно преминава богословско обучение в Библейска академия „Логос“ и магистратура в международния институт TCM (Австрия). От 2017 г. служи като първи пастир на Първа евангелска съборна църква в София, а от две години насам е заместник-председател на ОЕЦ. Ръкоположен е като пастир през 1998 г. Има сериозен опит в междуденоминационното сътрудничество. Женен е и има две деца.
На общото събрание, проведено на ул. „Солунска“ 49 в столицата, делегатите приеха отчет за дейността през 2024 г., годишен финансов доклад, доклад от ревизионната комисия и нови насоки за дейността на сдружението. Сред акцентите в отчетите бяха инициативи в областта на социалната помощ, работата с младежи и женски служения, както и активни позиции в обществения дебат.
ОЕЦ е национална но сдружение, обединяващо 13 протестантски деноминации и 13 асоциирани неправителствени организации. Учредено още през 1909 г., ОЕЦ е призната като представител на евангелско-протестантската общност в отношенията с държавата, медиите и другите вероизповедания. След принудително прекъсване по време на тоталитарния режим, дейността на ОЕЦ е възстановена през 1993 г. Днес организацията е член на Европейския и Световния евангелски алианс, както и на Националния съвет на религиозните общности в България (НСРОБ).
За контакт и допълнителна информация: be.alliance@gmail.com.
