Семинар „Заедност на религии и общности“

На 30 октомври 2024 г. Министерство на външните работи на България бе домакин на семинар, озаглавен „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“, организиран съвместно с дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация“. Основен акцент бе поставен върху важността на междурелигиозния диалог за стабилността на обществото.

Директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова и зам.-министърът на външните работи Елена Шекерлетова предадоха поздрави от името на министъра на външните работи Иван Кондов и служебния зам.-министър председател Людмила Петкова. Официален поздрав от патриарх Даниил бе прочетен от митрополит Антоний, последван от приветствия на главния мюфтия д-р Мустафа Хаджи и д-р Георги Кръстев от Дирекция „Вероизповедания“.

Първата сесия „Гласът на вероизповеданията“ бе модерирана от Ангел Орбецов. Участие взеха представители на шестте основни вероизповедания: митрополит Антоний (Българска православна църква), Ведат Ахмед (Мюсюлманско изповедание), монс. Петко Вълов (Католическа църква), Влади Райчинов (Обединени евангелски църкви), проф. Гарабед Минасян (Арменска апостолическа православна църква) и Максим Делчев (Централен израилтянски духовен съвет).

Митр. Антоний подчерта ролята на Българската православна църква в съхраняването на духовността. Монс. Вълов представи историята на католическите общности и визитите на папа Йоан Павел II и папа Франциск. Влади Райчинов отбеляза приноса на евангелските християни и техните усилия за българското Възраждане (с превода на Библията, образователните усилия и издаването на периодика като в. Зорница). Той наблегна на реформаторския принцип за разделение на Църква и Държава и разказа как около пет хиляди вярващи наскоро се събраха в Бургас за молитва за мир. Проф. Минасян говори за приноса на арменската общност, а Максим Делчев изтъкна значимостта на юдейските практики в българското общество.

Втората сесия „Меката сила на заедността“ бе открита от посланик Димитър Михайлов. Проф. Йордан Пеев представи „комшулука“ като символ на взаимопомощ. Журналистът Георги Милков разказа за спасителната акция на кораба „Пенчо“. Доц. Ивайло Найденов говори за миротворството и лидерството като отговорност, а д-р Николай Нешев обсъди важността на етиката и моралните ценности в съвременните общества. Проф. Симеон Евстатиев анализира толерантността и нуждата от съхраняване на религиозната идентичност.

Д-р Богдан Паташев разгледа историческите връзки между България и Ватикана, изтъквайки значението на св. Климент Римски и делото на Кирил и Методий. Доц. Албена Танева подчерта ролята на религиозната толерантност, като даде пример с моралната позиция на Светия синод през Втората световна война за спасяването на евреи. Проф. Жоржета Назърска акцентира върху значението на академичните институции и преподаването на „Религия“ в училищата. Бойко Василев обсъди рационалността и скепсиса като качества на българите и въпроса за вярата.

Заключителната дискусия включи адв. Грета Ганева, секретар на ОЕЦ и НСРОБ, която отбеляза важността на медии и образование за укрепване на религиозната заедност. Таня Михайлова приключи с благодарности, подчертавайки, че успешната дипломация се основава на доверие и диалог.

Събитието завърши с изразено задоволство от успеха и подчертаване на важността на международните партньорства за утвърждаване на междурелигиозния диалог.

 


По-подробна информация за събитието: в Евангелски вестник.